Stół okrągły 120 - na ile osób będzie dobry?

Trudno nie zakochać się w okrągłych stołach. Można powiedzieć, że mają w sobie coś, co urzeka i jednocześnie zachwyca. Jeśli trafiłeś na ten artykuł, na pewno też myślisz o postawieniu takiego mebla w swoim domu. Jak jednak dobrać jego średnicę? Na ile osób będzie pasował stół okrągły 120 cm? Na to pytanie odpowiemy poniżej. 

Stół okrągły 120 - na ile osób będzie w sam raz?

Choć stół o średnicy 120 cm może pomieścić nawet osiem osób, to dla komfortu zaleca się, aby przy takim stole zasiadało 6 osób. Taka liczba zapewnia wystarczającą ilość miejsca na swobodne poruszanie się i sięganie po jedzenie. Warto pamiętać, że komfort podczas posiłków jest równie ważny jak estetyka, dlatego warto dążyć do optymalnej liczby osób przy stole.

Ile miejsca potrzebuje każda osoba przy stole?

Podstawową zasadą jest, że jedna osoba potrzebuje około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości powierzchni stołu. Oznacza to, że stół powinien zapewniać każdemu wystarczającą przestrzeń do swobodnego poruszania się i jedzenia. Dodatkowo odległość między krawędzią stołu a najbliższą ścianą lub meblem powinna wynosić co najmniej 70-80 cm, aby umożliwić wygodne wstawanie i siadanie.

stół okrągły

Jakie krzesła do stołu okrągłego?

Do okrągłego stołu przede wszystkim będą pasować krzesła z zaokrąglonym oparciem. Będą dobrze komponować się z kształtem stołu, tworząc spójną aranżację. To nie oznacza jednak, że krzesła z prostokątnymi oparciami będą źle wyglądały przy okrągłym stole; one również mogą się prezentować dobrze. Ważne jest jednak aby zestaw tworzył jedną całość. 

stół okrągły stefan

Jakie wymiary stołu dla 4, 8, 10 i 12 osób?

6 osób to dla Ciebie za dużo lub za mało? Sprawdź jaki rozmiar stołu będzie niezbędny dla 4, 8, 10 lub 12 domowników. 

Stół dla 4 osób

 • Prostokątny: 120x90 cm
 • Kwadratowy: 90x90 cm
 • Okrągły: 90 cm średnicy

Stół dla 8 osób

 • Prostokątny: 180x80 cm
 • Kwadratowy: 120x120 cm
 • Okrągły: 160 cm średnicy

Stół dla 10 osób

 • Prostokątny: 240x100 cm
 • Kwadratowy: 180x180 cm
 • Okrągły: 180 cm średnicy

Stół dla 12 osób

 • Prostokątny: 250x100 cm, rozkładany do 350 cm
 • Kwadratowy: 100x100 cm, rozkładany do 350 cm
 • Okrągły: 100 cm średnicy, rozkładany do 350 cm

O czym pamiętać przy wyborze stołu oprócz wymiarów?

Wybierając stół, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów oprócz jego wymiarów:

 • Kształt i styl – stół powinien pasować do stylu wnętrza i reszty mebli. W małych jadalniach lepiej sprawdzą się stoły kwadratowe lub prostokątne, które można dosunąć do ściany, gdy nie są używane.
 • Materiał – wybór materiału wpływa na trwałość i wygląd stołu. Najbardziej klasycznym wyborem będzie oczywiście drewno. 
 • Funkcjonalność – rozważ, czy potrzebujesz stołu z funkcją rozsuwania lub podnoszenia blatu.
 • Ergonomia – wysokość stołu i przestrzeń na nogi pod blatem są kluczowe dla komfortu osób, które przy nim usiądą. 

Rozkładany stół okrągły

Jeśli masz więcej miejsca w jadalni, ale nie chcesz wstawiać na stałe dużego stołu, możesz wybrać stół rozkładany. Dzięki temu na co dzień będzie zajmował on mniej miejsca, a w razie wizyty gości rozstawisz go nawet do 200 cm czy 240 cm. 

stół okrągły arturo

Okrągły czy prostokątny stół do jadalni?

Nie jesteś w pełni przekonany czy lepszy będzie stół okrągły, czy prostokątny? Przedstawiamy kilka kwestii, które mogą zaważyć o wyborze:

 • Przestrzeń – w małych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się stoły prostokątne lub kwadratowe, które można ustawić przy ścianie. Okrągłe stoły zajmują więcej miejsca na środku pomieszczenia.
 • Funkcjonalność – prostokątne stoły często mają większą powierzchnię użytkową i są bardziej wszechstronne, jeśli chodzi o ustawienie w pomieszczeniu. Okrągłe stoły, dzięki swojej formie, sprzyjają interakcji, ponieważ wszyscy siedzący są skierowani twarzą do siebie.
 • Styl – okrągłe stoły dodają wnętrzu elegancji i są bardziej klasyczne. Prostokątne stoły mogą być bardziej nowoczesne i praktyczne.

Idealny stół 120 cm do Twojego wnętrza od Subtengo

Jeśli szukasz stołu, który spełni Twoje wymagania, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego. Stół o średnicy 120 cm od Subtengo to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie jakość i styl. Wykonany z wysokiej jakości materiałów np. z litego drewna, zapewnia trwałość i elegancję. Idealnie sprawdzi się w jadalniach o średniej wielkości, tworząc przytulne i funkcjonalne miejsce do spożywania posiłków. Dzięki rozkładanemu blatowi stół ten może pomieścić więcej osób podczas większych spotkań rodzinnych czy przyjęć.

nowoczesne stoły okrągłe

Podsumowanie

Stół o średnicy 120 cm to idealne rozwiązanie dla średnich jadalni, zapewniający komfort i funkcjonalność. Pamiętaj o uwzględnieniu zarówno wymiarów stołu, jak i liczby osób, które będą z niego korzystać, aby zapewnić wszystkim wygodę. Wybierając stół od Subtengo, inwestujesz w jakość i elegancję, które posłużą przez lata.

Zamów nowoczesny i komfortowy stół z krzesłami!

Chciałbyś dowiedzieć się więcej, o naszych wyjątkowych stołach Napisz do nas na adres kontakt@subtengo.pl lub dowiedz się więcej na – nowoczesne stoły okrągłe.

Chcesz porozmawiać?

Chcesz porozmawiać z nami telefonicznie? Zadzwoń pod 733 727 187

Produkt dodany do ulubionych.