Jaka wysokość stołu do jadalni? Na co zwrócić uwagę?

Rodzinne spotkanie przy niewygodnym stole? Każdy z nas to zna. Aby uniknąć bólu pleców i innych niedogodności należy zwrócić uwagę na wymiary tego mebla. Wymiary stołu to jeden z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę, wybierając idealny mebel do jadalni. Jednym z tych wymiarów jest wysokość. Jaka wysokość stołu do jadalni jest najlepsza? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule. 

Jaką wysokość powinien mieć stół do jadalni?

Wysokość stołu kuchennego lub jadalnianego powinna być dostosowana do wzrostu domowników. Ogólnie przyjmuje się, że dla osoby o wzroście od 160 do 180 cm idealna wysokość stołu to około 75 cm. Jeśli członkowie rodziny są wyżsi, warto wybrać stół o nieco większej wysokości np. 80 cm.

Dlaczego dobrze dobrany stół jest tak ważny?

Urządzając jadalnię, kuchnię bądź inną przestrzeń, w której będziemy spożywać posiłki, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego stołu. W końcu jest to serce domu – miejsce przeznaczone przede wszystkim do wspólnego spożywania posiłków, rodzinnych rozmów, uroczystości czy spotkań z przyjaciółmi. 

Odpowiedni stół może również służyć jako przestrzeń do pracy, odrabiania lekcji, a niejednokrotnie także do przygotowywania posiłków. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać stół, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i komfortowy dla wszystkich domowników.

Jaka wysokość stołu do jadalni

Jaka jest standardowa wysokość stołu do jadalni?

Standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi zazwyczaj od 73 do 80 cm, dlatego większość dostępnych modeli ma blat umieszczony na wysokości 75 cm od podłogi. Taka wysokość jest idealna dla osób o wzroście między 160 a 180 cm.

Jak dopasować wysokość stołu w jadalni do wzrostu domowników?

Rozważając, jaka wysokość stołu będzie optymalna, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest wzrost domowników. Jeśli w domu mieszka wiele osób w różnym wieku i o różnym wzroście, nie da się idealnie dopasować wysokości stołu do każdego użytkownika. Warto wtedy poszukać złotego środka – uniwersalnej wysokości, która będzie komfortowa dla jak największej liczby osób. Najlepsza będzie w tym przypadku standardowa wysokość przytoczona już wcześniej.

Wysokość blatu a wysokość krzesła

Odpowiednia wysokość stołu to tylko połowa sukcesu – równie ważne jest dobranie odpowiednich krzeseł. Przy stole o wysokości 75-77 cm, najlepszym rozwiązaniem będą krzesła o wysokości siedziska około 45-47 cm. Zapewni to komfortową odległość między blatem a siedziskiem, wynoszącą około 30 cm, co jest optymalne dla wygody użytkowników. W naszej ofercie można znaleźć zarówno krzesła niższe (41-43 cm), jak i wyższe (49-50 cm), co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Jeśli natomiast wybrane przez Ciebie krzesła mają podłokietniki, również zwróć uwagę czy mieszczą się one pod blatem. Optymalna odległość podłokietników od blatu to 15 cm. Umożliwi to swobodne wsuwanie krzesła pod stół. 

jaka wysokość stołu rico

Inne rozwiązania: stoły barowe i stoliki kawowe

Oczywiście, nie zawsze musimy ograniczać się do standardowych rozwiązań. Warto również rozważyć inne typy stołów, które mogą lepiej odpowiadać specyficznym potrzebom. Na przykład, stół barowy o wysokości około 110 cm jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które preferują wyższą pozycję siedzącą lub chcą stworzyć bardziej nieformalną przestrzeń do spożywania posiłków. Z kolei niski stolik kawowy, o wysokości około 45 cm, może być doskonałym wyborem do salonu lub jako stolik dla dzieci podczas rodzinnych przyjęć.

Stół z regulowaną wysokością

Jeśli zależy nam na maksymalnej elastyczności, warto rozważyć zakup stołu z regulowaną wysokością nóg, które można podnieść do 80 cm i więcej. Taki stół pozwoli Ci na dostosowanie wysokości blatu do potrzeb różnych osób, co jest szczególnie przydatne w domach, gdzie z jednego stołu korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Regulacja wysokości stołu to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia komfort wszystkim domownikom, niezależnie od ich wzrostu.

jaka wysokość stołu do jadalni

Idealne meble do jadalni od Subtengo – stoły i krzesła

Znalezienie idealnego stołu do jadalni może być trudnym wyzwaniem. Od czego jednak masz specjalistów od tego typu mebli. Jeśli szukasz odpowiedniego stołu i krzeseł znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego. Polecamy Ci szczególnie takie modele jak Rico czy Marco, które są rozkładane i sprawdzą zarówno na co dzień jak i podczas większych rodzinnych spotkań.

Podsumowanie

Wybierając stół do jadalni, kluczowe jest, aby skupić się nie tylko na jego wyglądzie i materiałach, z których jest wykonany, ale również na wymiarach – w szczególności na wysokości blatu. Standardowa wysokość stołu, wynosząca około 75 cm, jest uniwersalna i zapewnia komfort użytkowania dla większości osób. Ważne jest również dobranie odpowiednich krzeseł, aby zapewnić wygodną odległość między siedziskiem a blatem. Jeśli potrzebujesz czegoś o innej wysokości, rozwiązaniem może być zakup stołu barowego, niskiego stolika kawowego lub stołu z regulowaną wysokością nóg.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór stołów do jadalni, w tym zarówno standardowe, jak i niestandardowe rozwiązania, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami i wyboru stołu, który stanie się sercem Twojego domu.

Zamów nowoczesny i komfortowy stół z krzesłami!

Chciałbyś dowiedzieć się więcej, o naszych wyjątkowych stołach Napisz do nas na adres kontakt@subtengo.pl lub dowiedz się więcej na – nowoczesne stoły do jadalni

Chcesz porozmawiać?

Chcesz porozmawiać z nami telefonicznie? Zadzwoń pod 733 727 187.

Produkt dodany do ulubionych.