Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami? Wykończenie ściany, ustawienie stołu i krzeseł

Niezależnie czy chodzi o kuchnię, jadalnię czy salon, obijanie krzesłami ścian to rzecz, która zawsze negatywnie wpływa na estetykę wnętrza. Jak ochronić ściany przed uszkodzeniami, zarysowaniami i zabrudzeniem? Która opcja jest najbardziej wytrzymała? W tym tekście opisujemy 8 sposobów na to, jak ochronić Twoje ściany.

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?

Patrzysz na ściany w salonie, jadalni lub kuchni i widzisz zarysowania, wgniecenia, odpadającą farbę? Jedną z przyczyn może być obijanie ścian krzesłami przy odsuwaniu. 

W małych pomieszczeniach problem jest bardziej dotkliwy, ponieważ zdarza się częściej, a co tym idzie, wymusza na właścicielach częste remonty. Jeśli nie chcesz co kilka miesięcy malować ścian, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które Cię przed tych uchronią.

Stół w kuchni, jadalni i salonie - to nie ważne, ściana przy stole zawsze zagrożona

To fakt. Niezależnie czy to salon, czy kuchnia każda ze ścian w częstym kontakcie z oparciem krzesła będzie zagrożona. W kuchni problem jest poważniejszy, ponieważ jeśli na ścianach położone są płytki, to zbyt mocne uderzenie może spowodować ich pęknięcie.

Wykończenie ściany - czas na remont i nową aranżację? Nie zawsze

Na szczęście obijanie ścian krzesłami nie wymusza na Tobie totalnej rewolucji i remontu. Zabrudzeń, czy małych zarysowań łatwo się pozbyć. Wystarczy wilgotna szmatka, dokładne czyszczenie i ściana będzie wyglądać jak nowa. Co jednak w sytuacji, gdy zdarzyło się odnawiać ścianę i nie chcesz do tego ponownie dopuścić? 

Jak zabezpieczyć ścianę przy stole?

Metod jest 8. Każdą z nich opisujemy, by można było zdecydować, która z nich sprawdzi się w Twoim domu.

Płytki ceramiczne

Płytki to dobre rozwiązanie, ale tylko w kuchni, bo dziwnie wyglądałoby to w salonie. Płytki są bardziej odporne niż farba, która po uderzeniu może odpaść. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, bo mocniejsze stuknięcie może spowodować pęknięcie płytki, a co za tym idzie poważniejsze problemy.

Panele ścienne

Panele ścienne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik lub MDF. Zamontuj panele na wysokości oparć krzeseł, aby zabezpieczyć ścianę.

Tapeta

Tapeta winylowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i łatwa do czyszczenia. Wybierz tapetę z wzorem, który zamaskuje ewentualne ślady obić.

Farba

Wybierz farbę odporną na ścieranie i zmywalną. W ten sposób łatwo usuniesz ewentualne zabrudzenia ze ściany.

Beton architektoniczny

Wykończenie ścian za pomocą betonu architektonicznego to jest jakaś opcja. Beton jest trwały, można go łatwo wyczyścić, a poza tym nie znać na nim delikatnych zarysowań. 

Odbojnik

Zamocuj odbojniki ścienne na wysokości oparć krzeseł. Odbojniki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak guma, plastik lub metal.

Filcowe podkładki na oparcia krzeseł

Naklej filcowe podkładki na oparcia krzeseł w miejscu, gdzie stykają się ze ścianą. Filc jest miękki i ochroni ścianę przed zarysowaniami i wgnieceniami.

Ustawienie krzeseł a szerokość pomieszczenia

Wszystkie powyższe to rozwiązania doraźne. Niemniej jak w przypadku zdrowia - profilaktyka tutaj też się sprawdzi. Przyczyną odbijania ścian często jest złe ustawienie krzeseł i stołu w pomieszczeniu. Jak je ustawić? Poniżej instrukcja.

Średnie wymiary krzesła tradycyjnego to:

  • Szerokość 45 cm
  • Głębokość ok. 50 cm

By obliczyć ilość potrzebnego miejsca na stół i krzesła na szerokość, należy dodać do siebie:

  • Szerokość stołu np. 100 cm
  • Głębokość krzesła ok. 50 cm
  • Miejsce na odsuwanie, wstawanie i przechodzenie od 50 do 80 cm

Sumując powyższe widać, że jeśli chcesz kupić stół o szerokości 100 cm z krzesłami, to pomieszczenie powinno mieć minimalnie 200 cm szerokości.

Podsumowanie

Obijanie ścian w Twoim domu wynika ze źle dopasowanych rozmiarów stołu? Chcesz go wymienić? W takim razie sprawdź ofertę Subtengo na:

Produkt dodany do ulubionych.