Jak zabezpieczyć drewniany stół? Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja stołu drewnianego.

Drewniane stoły to nie tylko praktyczne meble, ale również estetyczne i naturalne dodatki do naszych wnętrz. Bez względu na to, czy masz drewniany stół w jadalni, salonie czy na tarasie, jego odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja są kluczowe dla zachowania jego piękna i funkcjonalności. W tym artykule dowiesz się, jak zabezpieczyć drewniany stół i utrzymać go w doskonałym stanie przez wiele lat.

Zastanawiasz się czym zabezpieczyć stół drewniany?

Jeśli posiadasz drewniany stół lub planujesz go zakupić, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się, jak dbać o drewniany stół, aby uniknąć uszkodzeń, odparzeń czy zabrudzeń. Pokażemy Ci również różne metody zabezpieczania drewna, dzięki którym Twój stół będzie prezentował się jak nowy przez długi czas.

Dlaczego drewno wymaga zabezpieczenia?

Drewno to materiał naturalny, który jest podatny na działanie różnych czynników zewnętrznych. Wilgoć, promieniowanie UV, plamy z jedzenia czy płyny mogą zaszkodzić powierzchni drewnianego stołu. Dlatego zabezpieczenie drewna jest tak istotne. Oto dlaczego:

1. Wilgoć

Drewno jest podatne na wchłanianie wilgoci, co może prowadzić do jego pęcznienia, skurczenia się lub nawet deformacji. Regularne zabezpieczanie pozwala chronić drewno przed działaniem wilgoci.

2. Plamy i zabrudzenia

Stół drewniany jest narażony na różnego rodzaju plamy, takie jak plamy z wina, kawy czy innych substancji. Zabezpieczenie powierzchni drewna ułatwia usuwanie takich zabrudzeń.

3. Promieniowanie UV

Promieniowanie słoneczne może powodować blaknięcie. Odpowiednie zabezpieczenie zapobiega utracie koloru i blasku.

4. Uszkodzenia mechaniczne

Stół drewniany może łatwo ulec uszkodzeniom mechanicznym, takim jak zarysowania czy otarcia. Zabezpieczenie powierzchni może zapobiec takim problemom.

Teraz gdy rozumiemy, dlaczego drewno wymaga zabezpieczenia, przejdźmy do konkretnych sposobów zabezpieczenia.

Jak czyścić stół drewniany?

Czystość to pierwszy krok do zachowania drewnianego stołu w doskonałym stanie. Oto kilka praktycznych porad:

1. Regularnie ścieraj kurz

Kurz i brud mogą zadziałać jak papier ścierny na powierzchnię drewna. Dlatego ważne jest regularne odkurzanie lub przecieranie stołu miękką ściereczką.

2. Unikaj mocnych środków chemicznych

Nie używaj agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić lakier lub powierzchnię drewna. Zamiast tego stosuj delikatne preparaty do drewna.

3. Plamy z jedzenia

Plamy z jedzenia, takie jak plamy z wina czy kawy, najlepiej usuwać jak najszybciej, aby uniknąć trwałych śladów. Delikatnie wytrzyj plamę wilgotną ściereczką.

4. Regularne mycie

Regularne mycie stołu miękką ściereczką lub gąbką zwilżoną w letniej wodzie pomoże utrzymać go w czystości.

5. Ostrzeżenie: Środki chemiczne

Unikaj stosowania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię drewna. Jeśli musisz użyć jakiegoś preparatu, upewnij się, że jest on przeznaczony do drewna.

Odpowiednie zabezpieczenie drewnianego stołu

Zabezpieczenie drewna to kluczowy krok w pielęgnacji stołu. Istnieje wiele różnych metod, które możesz wybrać, w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Oto niektóre z nich:

Olejowanie stołu

Olejowanie drewna to doskonały sposób na podkreślenie jego naturalnego piękna. Olej przenika w głąb drewna, zabezpieczając je przed wilgocią i jednocześnie nadając mu piękny połysk.

Lakierowanie

Lakier to trwała powłoka, która chroni drewno przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów lakieru, w tym matowego, półmatowego i błyszczącego.

Impregnat

Impregnaty są idealne do ochrony drewna na zewnątrz, takiego jak drewniane stoły ogrodowe. Tworzą one ochronną barierę przed wilgocią i promieniowaniem UV.

Lakierobejca

Lakierobejca to połączenie lakieru i bejcy. Nadaje drewnu kolor i jednocześnie chroni je przed czynnikami atmosferycznymi.

Jak konserwować drewniany stół? Jak dbać o blat mebla?

Pielęgnacja stołu drewnianego to proces utrzymywania go w doskonałym stanie przez wiele lat. Oto kilka wskazówek:

Regularne czyszczenie

Jak już wspomnieliśmy, regularne czyszczenie jest kluczowe. Staraj się utrzymywać powierzchnię stołu w czystości, aby uniknąć trwałych plam i zabrudzeń.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jeśli Twój stół drewniany jest na zewnątrz, postaraj się umieścić go w miejscu osłoniętym przed bezpośrednim działaniem słońca lub użyj parasola ogrodowego.

Używanie podkładek

Podkładki pod gorące garnki, talerze czy kubki mogą zapobiec powstawaniu trwałych plam i uszkodzeń na powierzchni stołu.

Odpowiednie środki do pielęgnacji

Stosuj odpowiednie środki do pielęgnacji drewna, takie jak oleje, impregnaty czy preparaty do lakieru. Wybierz produkt dostosowany do rodzaju drewna, z którego wykonany jest Twój stół.

Pielęgnacja stołu - Usuwanie uszkodzeń drewna

Nawet przy odpowiedniej pielęgnacji drewniany stół może ulec uszkodzeniom. Oto jak radzić sobie z niektórymi z nich:

Zarysowania

Niewielkie zarysowania można łatwo ukryć za pomocą specjalnych markerów do drewna dostępnych w sklepach budowlanych.

Odpryski lakieru

Jeśli na powierzchni stołu pojawią się odpryski lakieru, delikatnie usunięcie ich papierem ściernym o gradacji 220 i ponowne nałożenie lakieru może pomóc w przywróceniu idealnego wyglądu.

Uszkodzenia mechaniczne

Poważniejsze uszkodzenia, takie jak głębokie zarysowania czy ubytki w drewnie, mogą wymagać naprawy przez specjalistę.

Jak dbać o drewniany stół dębowy, jodłowy, bukowy?

Rodzaj drewna, z którego wykonany jest stół, może wpłynąć na sposób jego pielęgnacji. Oto kilka wskazówek w zależności od rodzaju drewna:

Drewno dębowe

Drewno dębowe jest twarde i odporne, co sprawia, że jest trwałe. Możesz zabezpieczyć je olejem lub lakierem, w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Drewno jodłowe

Drewno jodłowe jest miękkie i delikatniejsze od dębowego. Zabezpiecz je impregnatem, aby zapobiec uszkodzeniom.

Drewno bukowe

Drewno bukowe jest twarde i trwałe. Możesz je zabezpieczyć olejem lub lakierem.

Środki do pielęgnacji drewna

Wybierasz się na zakupy i zastanawiasz się co kupić, by zadbać o stół? Oto 10 popularnych środków do pielęgnacji drewna oraz ich krótki opis:

 • Olej do drewna: Olejowanie drewna to skuteczny sposób na zabezpieczenie go przed wilgocią, nadanie pięknego połysku i podkreślenie struktury drewna.
 • Impregnat: Impregnaty są idealne do ochrony drewna na zewnątrz. Tworzą ochronną barierę przed wilgocią, grzybami i promieniowaniem UV.
 • Lakier: Lakier to trwała powłoka, która chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, plamami i ścieraniem. Dostępny jest w różnych wykończeniach, w tym matowym i błyszczącym.
 • Lakierobejca: Lakierobejca to połączenie lakieru i bejcy. Nadaje drewnu kolor, jednocześnie chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi.
 • Wosk: Pasta woskowa nadaje drewnu połysk, a także działa jako bariera ochronna przed wilgocią i zabrudzeniami.
 • Preparaty do lakieru i oleju: Specjalne preparaty do lakieru i oleju pomagają w przywracaniu i odnawianiu istniejącej powłoki na drewnie.
 • Środek do usuwania plam: Środki do usuwania plam z drewna pozwalają na skuteczne pozbycie się trudnych plam, takich jak plamy po winie czy markerze.
 • Środki do ochrony przed szkodnikami: Środki te pomagają w ochronie drewna przed szkodnikami, takimi jak owady i grzyby.
 • Pasta polerska: Pasta polerska stosowana jest do przywracania blasku i usuwania drobnych rys na powierzchni lakierowanej drewna.
 • Płyn do mycia drewna: Płyny do mycia drewna są delikatne i przeznaczone do codziennego czyszczenia drewnianych powierzchni, utrzymując je w czystości i świeżości.

Pielęgnacja stołu z drewna - Podsumowanie

 • Regularnie czyść stół drewniany, aby uniknąć gromadzenia się kurzu i brudu.
 • Unikaj używania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno.
 • Zabezpiecz drewno odpowiednimi preparatami, takimi jak olej, lakier, impregnat lub lakierobejca.
 • Pielęgnuj stół, dbając o ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV i mechanicznymi uszkodzeniami.
 • Dbanie o drewniany stół w zależności od rodzaju drewna pozwoli utrzymać go w doskonałym stanie.

Drewniane stoły to inwestycja na wiele lat, więc warto poświęcić trochę czasu na ich pielęgnację i zabezpieczenie. Dzięki tym prostym wskazówkom Twój drewniany stół będzie prezentował się pięknie i zachowa swoją trwałość przez wiele lat. Ciesz się pięknem i funkcjonalnością drewna w swoim domu!

Produkt dodany do ulubionych.