Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Praktyczne i sprytne rozwiązania na aranżację

W dzisiejszych czasach, gdy przestrzeń w domach staje się coraz cenniejsza, małe kuchnie stają się normą. Dla osoby szukającej mebli do kuchni ten fakt może być wyzwaniem, ale również szansą na stworzenie funkcjonalnego i przytulnego miejsca do gotowania. Jak więc wybrać odpowiednie meble i ustawić je tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń? Nie przestawaj czytać!

Mała kuchnia - Plus czy minus?

Zanim rozpoczniemy eksplorację świata mebli kuchennych, warto spojrzeć na subiektywną, ale ważną statystykę. Zastanów się, jak często słyszy się "mam małą kuchnię, jest w niej wygodnie i wszystko się mieści"? 

No właśnie. Kuchnia to miejsce, które pomimo metrażu musi być przede wszystkim funkcjonalne, a to można osiągnąć poprzez odpowiednią aranżację. 

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Przechodząc do sedna sprawy, wybór mebli i ich rozmieszczenie stanowią kluczowy element urządzania małej kuchni. Przyjrzyjmy się temu procesowi z perspektywy osoby poszukującej mebli do kuchni, a jednocześnie zastanówmy się, jak Subtengo może wesprzeć w tym wyzwaniu.

Urządzanie małej kuchni - Otwarta kuchnia czy zamknięta

Otwarte plany kuchenne sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Dają też większe pole do popisu podczas aranżacji. 

Zamknięte plany dają mniejsze pole wyboru, jednak i taką przestrzeń można funkcjonalne urządzić. 

Niezależnie czy masz otwartą, czy zamkniętą kuchnię. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci ją praktycznie zaaranżować.

Jak umeblować przestrzeń kuchenną?

Podczas planowania małej kuchni, istotne jest wybranie takiego układu, który efektywnie wykorzysta dostępną przestrzeń. Przemyślane ustawienia w kształcie litery L czy I są doskonałymi rozwiązaniami.

Ustawienie w kształcie litery L

Układ mebli w kształcie litery L to doskonałe rozwiązanie dla małych kuchni, które łączy funkcjonalność i ergonomiczność. 

Przykłady praktycznych rozwiązań obejmują:

Zainstalowanie narożnej szafki obrotowej, która umożliwi łatwy dostęp do rzadziej używanych przedmiotów. 

Zastosowanie szafek narożnych wiszących maksymalizuje przestrzeń na ścianach, jednocześnie ułatwiając utrzymanie porządku. 

Ustawienie w kształcie litery I - Wąska kuchnia w bloku

Wąskie kuchnie w bloku to idealne miejsce do zastosowania układu mebli w kształcie litery I. W tym przypadku kluczowe jest wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. 

Przykłady praktycznych rozwiązań obejmują:

Zastosowanie wysokich, pionowych szafek do przechowywania naczyń czy przypraw, co pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej wysokości. 

Wprowadzenie otwartych półek na dekoracje kuchenne czy książki kucharskie nadaje wnętrzu lekkości i charakteru.

Jakie meble do małej kuchni wybrać?

Podczas wyboru mebli do małej kuchni, zwróć uwagę na możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni.

Blat kuchenny

Blat kuchenny może pełnić funkcję zarówno miejsca do przygotowywania posiłków, jak i spożywania. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie blatów wysuwanych, które w razie potrzeby mogą powiększyć przestrzeń roboczą.

Stoły czy coś zamiast stołu?

Świetnym rozwiązaniem są małe stoły rozkładane. Pozwala to na elastyczne dostosowanie przestrzeni do aktualnych potrzeb. 

Nie wiesz ile miejsca potrzeba, by zagospodarować wygodne miejsce do wspólnych posiłków? 

Przeczytaj artykuł: Ile miejsca na stół z krzesłami przeznaczyć

Zabudowa

Wybierając meble kuchenne, warto postawić na modele o głębokości dostosowanej do przestrzeni i szafki o różnej głębokości, aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dodatkowo, zastosowanie drzwi przesuwnych lub na rolkach pozwoli zaoszczędzić miejsce, które tradycyjnie byłoby wykorzystane przez otwierające się drzwi.

Front

W przypadku małych kuchni zaleca się stosowanie frontów o jasnych kolorach, które odbijają światło i nadają pomieszczeniu wrażenie większej przestrzeni. Przykłady praktycznych rozwiązań to fronty lakierowane o wysokim połysku, które odbijają światło.

Zlewozmywak

Zlew stanowi istotny element kuchni, a w przypadku małej przestrzeni, warto wybrać modele o ergonomicznym kształcie i dodatkowych funkcjach. Przykłady praktycznych rozwiązań obejmują zlewozmywaki z wbudowaną suszarką, co pozwala zaoszczędzić miejsce na suszenie naczyń.

Patenty i sprytne rozwiązania na planowanie kuchni

Podczas planowania małej kuchni, warto zwrócić uwagę na różne patenty i sprytne rozwiązania, które pomogą zoptymalizować przestrzeń.

Miejsce na przechowywanie

Tutaj możesz wykorzystać przestrzeń pod blatem poprzez zainstalowanie szuflad na garnki i patelnie. Dodatkowo rozważ montaż wiszących półek nad blatem kuchennym, które mogą pomieścić kubki czy przyprawy.

Aranżacja zgodna z salonem

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, istotne jest harmonijne połączenie obu przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj półwysep, który stanowi element łączący oba pomieszczenia, a przy okazji może pełnić funkcję stołu i blatu kuchennego.

Funkcjonalne meble

Tutaj przede wszystkim zwróć uwagę na to, by szafki były głębokie. To bardzo ważne, bo inaczej będziesz trzymać garnki i patelnie na widoku. Weź jednak pod uwagę meble, które ułatwiają wyciąganie akcesoriów np. te z wbudowanymi obrotowymi stojakami.

Jasny kolor dający efekt "większej przestrzeni"

Jasny kolor na ścianach i meblach to kluczowy element aranżacji małej kuchni. Możesz zastosować białe lub pastelowe kolory, które odbijają światło i sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa. Ponadto warto unikać nadmiaru wzorów i kolorów, aby nie przytłoczyć pomieszczenia.

Szukasz akcesorium i mebli do małej kuchni?

Zapraszamy do oferty Subtengo, gdzie znajdziesz:

Produkt dodany do ulubionych.