Jak odnowić drewniany stół? Renowacja stołu krok po kroku

Stół w kuchni, jadalni czy salonie wygląda, jakby ktoś pociął go żyletkami? Uszczerbki blatu ujmują przyjemności ze spędzania czasu w centrum ogniska domowego? Sprawdź, jak odnowić stół.

Renowacja stołu drewnianego - Kiedy trzeba podjąć działania?

Na szczęście łatwo to zauważyć. Poznaj sygnały, które sugerują, że czas na renowację.

Farba

Jeśli stół był malowany lub lakierowany i widzisz, że podkład się sypie, czas na renowację.

Ubytek

Rysy, wgniecenia, uszczerbki - jeśli kują Cię w oczy, przygotuj się do odnowienia.

Blat

Jeśli blat stołu jest zniszczony, szczególnie gdy jego rogi są złamane, to renowacja na wiele się nie zda. 

To sygnał, że czas na nowy stół. Szukasz dobrych stołów? Sprawdź ofertę Subtengo na:

Okleina

Odchodząca okleina na pewno rzuci Ci się w oczy. Gdy odchodzi zbyt bardzo, to znak, że renowacja tuż tuż.

Odnowienie stołu - Jak się do tego przygotować?

Do tego przyda Ci się kilka narzędzi i wygodne miejsce do pracy. 

Najlepiej taki stół odnawiać w garażu, warsztacie, na zewnątrz, by uniknąć zakurzenia pomieszczenia.

Przygotuj podstawowe narzędzia w tym: szlifierka, papier ścierny o różnej gradacji, pędzel.

Zainwestuj w okulary ochronne i maskę, by kurz i fragmenty drewna, których powstaje mnóstwo przy szlifowaniu i czyszczeniu, nie dostały się do oczu lub dróg oddechowych.

Jak odnowić stary stół z drewna - Krok po kroku

Krok 1

Starannie wyczyść stół ze starych warstw farby, lakieru lub zanieczyszczeń. Możesz użyć środka do usuwania farby lub papieru ściernego, aby usunąć stare powłoki.

Krok 2

Delikatnie przeszlifuj powierzchnię stołu, aby usunąć zarysowania i przygotować ją do kolejnych etapów. Pamiętaj, aby szlifować w kierunku włókien drewna.

Krok 3

Jeśli stół ma uszkodzenia, takie jak pęknięcia lub wgniecenia, możesz je naprawić za pomocą masy do drewna. Wypełnij ubytki, a następnie wygładź powierzchnię.

Krok 4

Nałóż nową warstwę wykończenia, taką jak lakier, olej lub wosk, aby chronić drewno i przywrócić mu piękny wygląd. Wybierz odpowiedni produkt do wykończenia, który pasuje do stylu i preferencji.

Czym pomalować drewniany stół, by go odnowić, ale nie zniszczyć?

  • Farba akrylowa: Farby akrylowe są popularne do malowania mebli drewnianych. Są trwałe, łatwe w użyciu i oferują szeroki wybór kolorów. Można je nakładać pędzlem lub wałkiem, a po wyschnięciu tworzą trwałą powłokę.
  • Farba kredowa: Farby kredowe są również popularne do malowania mebli drewnianych. Mają matowe wykończenie i nadają meblom rustykalny wygląd. Są łatwe w użyciu i nie wymagają szlifowania powierzchni przed malowaniem.
  • Emalia akrylowa: Emalie akrylowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być stosowane na drewniane stoły, tworząc trwałą i odporną powłokę. Dostępne są w różnych kolorach i wykończeniach.
  • Farba olejna: Farby olejne są trwalsze i odporne na ścieranie niż farby akrylowe. Mogą być stosowane na drewniane stoły, tworząc trwałą i odporną powłokę. Jednak mogą wymagać dłuższego czasu schnięcia i mogą mieć silniejszy zapach.

Malowanie stołu krok po kroku

Na malowanie składają się 4 kroki: przygotowanie i szlifowanie, malowanie, ochrona, wykończenie.

Oczyść mebel

Usuń wszelkie zanieczyszczenia i stare powłoki z powierzchni stołu. Możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego lub środka do usuwania farby.

Ochrona

Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, możesz zastosować bezbarwny lakier lub olej do drewna. Jeśli preferujesz kolor, możesz użyć farby w wybranym odcieniu.

Malowanie stołu

Nałóż farbę na powierzchnię stołu za pomocą pędzla lub wałka. Pamiętaj, aby równomiernie rozprowadzić farbę i unikać tworzenia smug. Jeśli potrzebujesz dodatkowej warstwy, poczekaj, aż pierwsza warstwa wyschnie, a następnie nałóż kolejną.

Lakier, wosk czy lakierobejca

Po zakończeniu malowania możesz zastosować warstwę zabezpieczającą, taką jak lakier, lakierobejca lub wosk, aby chronić powierzchnię stołu i nadać mu połysk lub matowe wykończenie.

jak odnowić drewniany stół

Renowacja stołu z okleiny

To trochę inna sytuacja, ponieważ pokrycie stołu okleiną zabezpiecza powierzchnię blatu, stąd praca skupia się na jej naprawie lub wymianie.

Stare warstwy powłoki

Przede wszystkim oceń stan okleiny, aby zidentyfikować uszkodzenia, zarysowania lub luźne fragmenty.

Jeśli istnieje konieczność usunięcia starej okleiny, delikatnie ją odklej. Możesz użyć suszarki do włosów, aby podgrzać okleinę, co ułatwi jej usunięcie.

Odnowienie stołu z okleiny

Po usunięciu starej okleiny dokładnie oczyść powierzchnię stołu. Usuń wszelkie pozostałości kleju lub zanieczyszczeń.

Jeśli powierzchnia stołu jest nierówna lub zarysowana, przeszlifuj ją delikatnie papierem ściernym o odpowiedniej ziarnistości. Pamiętaj, aby szlifować w kierunku włókien drewna.

Możesz zdecydować się na przyklejenie nowej okleiny, która pasuje do Twojego gustu i stylu. Alternatywnie, możesz pomalować powierzchnię stołu farbą, która jest odpowiednia do drewna.

Zabezpieczenie blatu stołu

Po przyklejeniu nowej okleiny lub pomalowaniu stołu zabezpiecz powierzchnię odpowiednim lakierem, lub woskiem, aby zapewnić trwałość i ochronę.

Co gdy nie da się odnowić drewnianego stołu?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Czas na nowy stół. Nie każdy mebel da się uratować. Jeśli chcesz odnowić wnętrze jadalni, salonu czy kuchni a przy okazji wybrać mebel bardziej funkcjonalny, to zapraszamy do przejrzenia oferty Subtengo na:

Produkt dodany do ulubionych.