Ile miejsca na krzesło przy stole? Jak dopasować ilość krzeseł i rodzaj krzeseł?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile miejsca przy stole jest naprawdę potrzebne? Aranżacja jadalni czy salonu to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności. Odpowiednia ilość miejsca na krzesło przy stole może znacząco wpłynąć na komfort podczas posiłków oraz ogólną atmosferę w pomieszczeniu. W tym artykule przyjrzymy się temu, ile miejsca faktycznie trzeba przeznaczyć na stół z krzesłami, aby zapewnić wygodę i swobodę podczas spożywania posiłków.

Krzesło przy stole – Jak dużo miejsca jest potrzebne?

Gdy projektujesz jadalnię, salon lub wybierasz meble do tego pomieszczenia, ważne jest, aby zastanowić się nad ilością miejsca potrzebną przy stole. W zależności od tego ile osób ma zazwyczaj spożywać posiłki, powinieneś przemyśleć, ile krzeseł zmieścisz wokół stołu. Zakłada się, że osoba przy stole potrzebuje ok. 60 cm szerokości.

Ile miejsca na krzesła przy stole zagospodarować?

Krzesło zajmuje tyle miejsca, jakie ma wymiary całkowite, czyli + 50-80 cm za krzesłem dla swobodnego odsuwania krzesła do siadania / wstawania i przechodzenia za krzesłem. Im więcej, tym będzie wygodniej.

Średnie wymiary krzesła tradycyjnego to:

 • Szerokość 45 cm
 • Głębokość ok. 50 cm

Średnie wymiary krzesła obficie tapicerowanego tzw. fotelowego to:

 • Szerokość ok. 55 cm
 • Głębokość ok. 60 cm, ale są nawet o szerokość 70 cm

Ważne, aby krzesła zmieściły się pomiędzy nogami stołu, zaoszczędzimy wtedy sporo na głębokości krzeseł.

Wysokość nie ma większego znaczenia w krzesłach. Jeśli są podłokietniki, to ich wysokość jest ważna, aby zmieściły się pod blat i skrzynie stołu.

Ilość krzeseł a wielkość stołu: Ile krzeseł zmieści się przy stole?

Ilość krzeseł, które powinieneś wybrać, zależy oczywiście od wielkości stołu. Długi prostokątny stół z pewnością pomieści więcej krzeseł niż mały stół okrągły. Przy wyborze stołu i krzeseł warto również pamiętać o zasadzie równowagi między funkcjonalnością a estetyką. Nie warto przeciążać jadalni zbyt dużą ilością krzeseł, które mogą sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać ciasno i niekomfortowo.

To ile miejsca przeznaczyć na krzesła dobrze prezentuje poniższe podsumowanie:

Stoły prostokątne:

 • 120x90 cm - 4 osoby
 • 160x90 cm - 6 osób
 • 180x90 cm - 8 osób
 • 240x100 cm - 10 osób

Stoły okrągłe:

 • 100 cm - 4 osoby
 • 120 cm - 6 osób
 • 140 cm - 6 osób
 • 160 cm - 8 osób

Stoły kwadratowe:

 • 80x80 cm - 2 osoby
 • 90x90 cm - 4 osoby
 • 120x120 cm - 8 osób
 • 140x140 cm - 8 osób

Stół okrągły czy prostokątny – Który mebel wybrać?

Kształt stołu ma istotne znaczenie dla aranżacji jadalni i ilości miejsca przy stole. Stół okrągły może wydawać się bardziej przyjazny i sprzyjać swobodnej rozmowie, jednak może być mniej funkcjonalny, jeśli chodzi o wykorzystanie powierzchni. Stół prostokątny jest zwykle bardziej praktyczny, jeśli chodzi o umieszczenie go w pomieszczeniu i podczas większych spotkań rodzinnych. W ten sposób o wiele łatwiej jest ustawić więcej krzeseł bez negatywnego wpływu na komfort wstawania i siadania.

Odległość stołu od ściany – Ważny aspekt planowania przestrzeni wokół stołu

Kiedy zastanawiasz się, ile miejsca na krzesło przy stole potrzebujesz, pamiętaj także o odległości stołu od ściany. Minimalna odległość, którą warto zachować, to około 60 centymetrów. To pozwoli na swobodne przesuwanie krzeseł i wygodne usadzenie się do stołu bez potrzeby odsuwania go od ściany.

Miejsca przy stole dla dodatkowej jednej osoby

W przypadku stołów prostokątnych masz również możliwość ustawienia krzeseł szczycie. To bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie gdy na co dzień krzesła będą stać tylko przy najdłuższych krawędziach mebla. W razie czego krzesła możesz trzymać w innym pokoju, a w razie potrzeby dostawić je, zwiększając tym samym ilość dostępnego miejsca.

Stół kwadratowy czy prostokątny – Rozmiar ma znaczenie

W przypadku stołów kwadratowych i prostokątnych istnieje kilka zasad, które warto mieć na uwadze. Stoły kwadratowe zazwyczaj zajmują mniej miejsca, co może być korzystne w niewielkich jadalniach. Stoły prostokątne natomiast często oferują większą powierzchnię, co jest idealne podczas większych spotkań rodzinnych czy przyjęć.

Niezależnie jednak od kształtu stołu ważne jest, by zagospodarować na każde krzesło tyle samo miejsca. Inaczej wszyscy będą siedzieć w ścisku, co utrudni komfortowe spożywanie posiłków.

Stół rozkładany – Idealne rozwiązanie dla elastycznej przestrzeni

Jeśli zależy Ci na elastyczności przestrzeni, warto rozważyć zakup stołu rozkładanego. To doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzebujesz większej ilości miejsc tylko od czasu do czasu. Podczas codziennego użytku możesz korzystać z mniejszej wersji stołu, a podczas spotkań rodzinnych czy przyjęć łatwo go rozłożyć, aby pomieścić więcej gości.

Tutaj ważne jest, by sprawdzić, o ile stół się powiększy. W ten sposób ocenisz, ile krzeseł będzie można dostawić i ile ich faktycznie kupić.

Kształt stołu a ilość miejsca - Ile potrzeba miejsca na stół?

Kształt stołu ma również wpływ na to, ile miejsc przy nim możesz przeznaczyć. Na przykład, stół prostokątny z łatwością pomieści większą ilość osób w porównaniu do stołu kwadratowego o podobnych wymiarach. Przy wyborze kształtu stołu warto więc zastanowić się, ile gości zazwyczaj będzie przy nim spożywać posiłki.

W ten sposób możesz również od razu zdecydować, jak wiele krzeseł trzeba kupić. Nie ma sensu kupować dużego stołu jeśli zazwyczaj będzie przy nim siedzieć 2 osoby. A w sytuacji gdy sporadycznie gościsz bliskich najlepiej wybrać stół rozkładany i ewentualnie dostawić do niego krzesła z innych pomieszczeń.

Wymiary stołu i krzeseł – Detale, które warto znać

Przed zakupem stołu i krzeseł warto dokładnie sprawdzić ich wymiary. Nie zapomnij uwzględnić szerokości krzeseł oraz ewentualnych wystających elementów, takich jak oparcia czy podłokietniki. Upewnij się, że stół wraz z krzesłami zmieści się w dostępnej przestrzeni, a wszyscy goście będą mieli wystarczająco dużo miejsca, aby cieszyć się posiłkiem w komfortowej atmosferze.

Dlatego w Subtengo zawsze przy opisie produktu dodajemy specjalną linijkę i dokładne wymiary, byś przed zakupem mógł wszystko wymierzyć, by w razie potrzeby nic Cię nie zaskoczyło.

Podsumowanie

Odpowiednia ilość miejsca na krzesło przy stole to kluczowy aspekt aranżacji jadalni lub salonu. Zarówno funkcjonalność, jak i estetyka mają ogromne znaczenie, gdy projektujesz aranżację tych pomieszczeń. Wybór odpowiedniego stołu i krzeseł oraz ich umiejscowienie wpłyną na komfort spożywania posiłków, oraz ogólny wygląd pokoju. Pamiętaj o zasadach dotyczących odległości między krzesłami, szerokości krzeseł oraz wielkości stołu, aby stworzyć przyjazną przestrzeń, w której będziesz mógł cieszyć się wspólnymi posiłkami z rodziną i przyjaciółmi.

Produkt dodany do ulubionych.