Co zamiast stołu w kuchni? Alternatywne rozwiązania, gdy masz mało miejsca na stół

Mała kuchnia to zmora dzisiejszej deweloperki, w której liczy się każdy centymetr. Pomieszczenia są małe, przez co służą jedynie do przygotowywania posiłków. Brakuje Ci miejsca do przechowywania produktów, akcesoriów kuchennych? Chcesz zaaranżować kuchnię tak, by była jednocześnie jadalnią, w której jest miejsce na spożywanie posiłków? W takim razie sprawdź, co zamiast dużego stołu w kuchni sprawdzi się najlepiej.

Mała kuchnia - Jak ją zagospodarować?

Kuchnia musi być funkcjonalna, tzn. powinna się w niej znaleźć przestrzeń do przechowywania produktów i akcesoriów kuchennych. Ponadto powinna umożliwiać wygodne przygotowywanie posiłków, jak i możliwość ich spożycia. 

Niestety nie zawsze tak jest. Problem dotyczy metrażu. W klitkach nie sposób umieścić zabudowy, wyspy kuchennej, dużego stołu i krzeseł. Co w takiej sytuacji zrobić?

Stół nie mieści się w kuchni? Masz kilka innych opcji

W kuchni stół jest bardzo ważny. Nie zawsze jest bowiem miejsce na dodatkowy blat, na którym można przygotowywać posiłki. Jednak zanim zastąpisz stół, zastanów się, czy lepszym wyjściem nie będzie wybór bardziej funkcjonalnego. 

Jakiego? 

Chodzi o stół rozkładany, który w opcji złożonej zajmuje niewiele miejsca, a w rozłożonej stanowi nie tylko duży blat roboczy, ale również miejsce do komfortowego spożywania posiłków. Jak go dopasować?

Sprawdź metraż

Po pierwsze sprawdź, na jaki stół możesz sobie pozwolić. Nie wiesz, jak to sprawdzić? Zmierz długość i szerokość pomieszczenia, te dane posłużą Ci do dalszych kroków. 

Chcesz dowiedzieć się ile miejsca potrzeba?

Przeczytaj artykuł: Ile miejsca na stół z krzesłami przeznaczyć

Wybierz odpowiedni rozsuwany stół do kuchni

Przeczytaj artykuł: Ile miejsca przeznaczyć na stół okrągły - dowiesz się tam jaki stół zmieści się w Twojej kuchni.

Dopasuj mebel do aranżacji

Mebel powinien odpowiadać aranżacji wnętrza pod względem stylu i kolorystyki. 

Utrzymujesz kuchnię w stylu industrialnym? 

Wybierz małe stoły do kuchni industrialnej

Wolisz nowoczesne aranżacje? 

Wybierz nowoczesne stoły do kuchni

Co zamiast stołu w kuchni?

Poszukiwanie alternatyw dla tradycyjnego stołu w kuchni może otworzyć przestrzeń na innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania. Zastanów się nad wyborem, który najlepiej dostosuje się do Twoich potrzeb i stylu kuchni.

Wyspa zamiast stołu w kuchni

Wprowadzenie wyspy kuchennej to doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Wyspa może pełnić rolę zarówno stołu, jak i dodatkowej przestrzeni do przygotowywania posiłków czy przechowywania. To funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych kuchniach. Jeśli jednak masz bardzo mało miejsca, lepszym wyborem będzie wyspa "przyklejona" do ściany.

Blat kuchenny na półwyspie

Umieszczenie blatu kuchennego na półwyspie stanowi elegancką alternatywę dla tradycyjnego stołu. Półwysep jest jednak opcją, która najlepiej sprawdzi się w łączeniu przestrzeni kuchennej z jadalnią, tworząc spójną całość. Blat kuchenny staje się miejscem nie tylko do spożywania posiłków, ale także do przygotowywania ich, co sprawia, że jest to rozwiązanie nie tylko stylowe, lecz także funkcjonalne.

Blat roboczy na szafkach z szufladami

Korzystając z szafek z szufladami, jako bazy możesz spróbować zamontować dłuższy lub szerszy blat kuchenny. To powiększy przestrzeń roboczą, co w sumie pozwoli Ci zrezygnować ze stołu. Pamiętaj jednak, że przy blacie kuchennym ciężko będzie zasiąść i wygodnie zjeść.

Wysuwany stolik jako stół kuchenny

Wysuwany stolik to praktyczna opcja, jeśli zależy ci na elastycznym korzystaniu z przestrzeni. Możesz go schować, gdy nie jest potrzebny, a potem łatwo wyciągnąć, gdy chcesz zorganizować posiłek. To idealne rozwiązanie dla kuchni, które pełnią rolę nie tylko miejsca do gotowania, ale również do spożywania posiłków w kameralnej atmosferze. Pamiętaj jednak, że siedzenie przy niskim stoliku może być niewygodne.

Co zamiast stołu do kuchni? Stół, ale rozsuwany

Jak widzisz, opcji masz kilka. Każda pozwoli Ci zaoszczędzić przestrzeń w kuchni, jednak z praktycznego punktu widzenia nie jest idealna. Osobiście sugerujemy zakup stołu rozkładanego. To według nas najlepsze rozwiązanie do małych kuchni. 

Podsumowanie

Małe stoły rozkładane do kuchni to opcja, która spełnia 3 najważniejsze funkcje:

  • Stół pozostaje w kuchni
  • Gdy brakuje miejsca - składasz stół. Gdy potrzebujesz większego blatu roboczego - rozkładasz.
  • Stół ma odpowiednią wysokość więc wygodnie przy nim przygotowywać posiłki i je spożywać.
  • Miejsce pod stołem możesz zagospodarować na szuflady, małe szafki, w których będziesz przechowywać produkty spożywcze i akcesoria kuchenne. 

Szukasz takiego stołu?

Sprawdź ofertę Subtengo na:

Produkt dodany do ulubionych.